| Werkzame personen | Beheer van computerfaciliteiten (aantal) | Beheer van computerfaciliteiten (%) | Overige IT-dienstverlening (aantal) | Overige IT-dienstverlening (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 875 | 87,1% | 7.010 | 83,6% |
| 2 personen | 50 | 5% | 515 | 6,1% |
| 3–4 personen | 30 | 3% | 230 | 2,7% |
| 5–9 personen | 25 | 2,5% | 255 | 3% |
| 10–19 personen | 15 | 1,5% | 175 | 2,1% |
| 20–49 personen | 5 | 0,5% | 125 | 1,5% |
| 50–99 personen | 0 | 0% | 35 | 0,4% |
| 100+ personen | 5 | 0,5% | 40 | 0,5% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In beheer van computerfaciliteiten werkte bij 875 bedrijven één persoon. Bij overige IT-dienstverlening zijn dat er 7.010. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 87,1 tegenover 83,6. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 3% en in de tweede rond 2,7%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde beheer van computerfaciliteiten 1.115 bedrijven en overige IT-dienstverlening 8.230. De verandering in het totale aantal is respectievelijk -9,9% en +1,9%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 20 naar 25 en van 265 naar 255. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een goedgekeurde levering.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij beheer van computerfaciliteiten?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 4 activiteiten uit hoofdtak 62 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van adviesbureaus op het gebied van IT (1,7%), het hoogste voor overige IT-dienstverlening (3%). Bij 2 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 2,5% en bij 1 hoger. Met 2,4% komt softwareontwikkeling het meest in de buurt van beheer van computerfaciliteiten. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij overige IT-dienstverlening met 8.385 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is softwareontwikkeling met 2,4% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2025 en januari 2026?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 6203 tussen januari 2025 en januari 2026. De uitkomst ging van 2,2% naar 2,7%. Over één jaar is het verschil +0,5 procentpunt, of gemiddeld +0,5 procentpunt per jaar. Bij overige IT-dienstverlening ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 3,3% naar 3%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om +5 en in de complete CBS-categorie om -110 bedrijven.
Kijk bij beheer van computerfaciliteiten naar een oplevering die afhankelijk is van één specialist en zet in je tweede gesprek juist een wijziging na goedkeuring centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit briefen, produceren en testen bestaan. In het tweede breng je briefen, produceren en testen in kaart. Vraag bij softwareontwikkeling naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een oplevering neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 6203 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij overige IT-dienstverlening is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over beheer van computerfaciliteiten voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
