| Werkzame personen | Ingenieursbureaus (aantal) | Ingenieursbureaus (%) | Architectenbureaus (aantal) | Architectenbureaus (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 40.970 | 86,2% | 5.530 | 80,6% |
| 2 personen | 2.670 | 5,6% | 540 | 7,9% |
| 3–4 personen | 1.185 | 2,5% | 305 | 4,4% |
| 5–9 personen | 1.155 | 2,4% | 270 | 3,9% |
| 10–19 personen | 785 | 1,7% | 135 | 2% |
| 20–49 personen | 490 | 1% | 65 | 0,9% |
| 50–99 personen | 160 | 0,3% | 20 | 0,3% |
| 100+ personen | 120 | 0,3% | 5 | 0,1% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In ingenieursbureaus werkte bij 40.970 bedrijven één persoon. Bij architectenbureaus zijn dat er 5.530. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 86,2 tegenover 80,6. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 2,5% en in de tweede rond 4,4%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde ingenieursbureaus 46.755 bedrijven en architectenbureaus 6.775. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +1,7% en +1,3%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 1.190 naar 1.155 en van 285 naar 270. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een geaccepteerd advies of resultaat.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij ingenieursbureaus?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 3 activiteiten uit hoofdtak 71 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van ingenieursbureaus (2,4%), het hoogste voor keurings- en controlediensten (4,2%). Van de 2 vergelijkingsbranches komt geen onder 2,4%. Zelfs architectenbureaus ligt met 3,9% op of boven het meetpunt voor ingenieursbureaus. Ook qua omvang ligt architectenbureaus het dichtst bij ingenieursbureaus, met 6.865 tegenover 47.540 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 7112 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 3% naar 2,6%. Over 2 jaar is het verschil -0,4 procentpunt, of gemiddeld -0,2 procentpunt per jaar. Bij architectenbureaus ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 4,4% naar 4,2%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -35 en in de complete CBS-categorie om +785 bedrijven.
Kijk bij ingenieursbureaus naar een vraag die direct specialistische uitleg vergt en zet in je tweede gesprek juist een ontbrekend stuk in een dossier centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit inventariseren, uitwerken en terugkoppelen bestaan. In het tweede breng je inventariseren, uitwerken en terugkoppelen in kaart. Vraag bij architectenbureaus naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een klantdossier neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 7112 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij architectenbureaus is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over ingenieursbureaus voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
