| Werkzame personen | Kermisattracties (aantal) | Kermisattracties (%) | Jachthavens (aantal) | Jachthavens (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 480 | 53% | 235 | 52,8% |
| 2 personen | 310 | 34,3% | 80 | 18% |
| 3–4 personen | 85 | 9,4% | 65 | 14,6% |
| 5–9 personen | 20 | 2,2% | 45 | 10,1% |
| 10–19 personen | 5 | 0,6% | 15 | 3,4% |
| 20–49 personen | 0 | 0% | 5 | 1,1% |
| 50–99 personen | 0 | 0% | 0 | 0% |
| 100+ personen | 0 | 0% | 0 | 0% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In kermisattracties werkte bij 480 bedrijven één persoon. Bij jachthavens zijn dat er 235. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 53 tegenover 52,8. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 9,4% en in de tweede rond 14,6%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde kermisattracties 900 bedrijven en jachthavens 445. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +0,6% en 0%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 20 naar 20 en van 45 naar 45. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een afgerond bezoek.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij kermisattracties?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 93 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van denksport (0%), het hoogste voor pret- en themaparken (16,9%). Bij 2 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 2,2% en bij 3 hoger. Met 0% komt beroepssportlieden het meest in de buurt van kermisattracties. Ook qua omvang ligt beroepssportlieden het dichtst bij kermisattracties, met 810 tegenover 905 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2024 en januari 2025?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 93212 tussen januari 2024 en januari 2025. De uitkomst ging van 1,7% naar 2,3%. Over één jaar is het verschil +0,5 procentpunt, of gemiddeld +0,5 procentpunt per jaar. Bij jachthavens ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 9,1% naar 10,1%. De telling van bedrijven met vijf tot en met negen mensen bleef tussen oktober 2025 en oktober 2026 afgerond op 20. Tegelijk ging het totaal van 900 naar 905. Een wijzigend aandeel kan dus ook uit de omvang van de overige groepen komen.
Kijk bij kermisattracties naar een activiteit waarvoor plotseling minder ruimte beschikbaar is en zet in je tweede gesprek juist een gewijzigd programma centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit plannen, begeleiden en afsluiten bestaan. In het tweede breng je plannen, begeleiden en afsluiten in kaart. Vraag bij beroepssportlieden naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een activiteit neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 93212 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij jachthavens is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over kermisattracties voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
