| Werkzame personen | Pret- en themaparken (aantal) | Pret- en themaparken (%) | Kermisattracties (aantal) | Kermisattracties (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 100 | 33,9% | 480 | 53% |
| 2 personen | 35 | 11,9% | 310 | 34,3% |
| 3–4 personen | 30 | 10,2% | 85 | 9,4% |
| 5–9 personen | 50 | 16,9% | 20 | 2,2% |
| 10–19 personen | 35 | 11,9% | 5 | 0,6% |
| 20–49 personen | 25 | 8,5% | 0 | 0% |
| 50–99 personen | 15 | 5,1% | 0 | 0% |
| 100+ personen | 10 | 3,4% | 0 | 0% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In pret- en themaparken werkte bij 100 bedrijven één persoon. Bij kermisattracties zijn dat er 480. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 33,9 tegenover 53. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 10,2% en in de tweede rond 9,4%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde pret- en themaparken 330 bedrijven en kermisattracties 900. De verandering in het totale aantal is respectievelijk -10,6% en +0,6%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 55 naar 50 en van 20 naar 20. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een afgerond bezoek.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij pret- en themaparken?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 93 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van kracht- en vechtsport (0%), het hoogste voor pret- en themaparken (16,9%). Pret- en themaparken ligt met 16,9% aan de bovenkant van deze vergelijking. De meest nabije uitkomst is 10,1% bij jachthavens. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij veldsport in teams (geen voetbal) met 320 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is jachthavens met 10,1% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2025 en januari 2026?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 93211 tussen januari 2025 en januari 2026. De uitkomst ging van 18,2% naar 16,7%. Over één jaar is het verschil -1,5 procentpunt, of gemiddeld -1,5 procentpunt per jaar. Bij kermisattracties ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 2,3% naar 2,2%. De verandering van het totaal tussen oktober 2025 en oktober 2026 bedroeg -35 bedrijven. De telling van bedrijven met vijf tot en met negen mensen verschoof tegelijkertijd met -5. Daardoor veranderde de gekozen maatstaf van 16,7% naar 16,9%.
Kijk bij pret- en themaparken naar een activiteit waarvoor plotseling minder ruimte beschikbaar is en zet in je tweede gesprek juist een gewijzigd programma centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit plannen, begeleiden en afsluiten bestaan. In het tweede breng je plannen, begeleiden en afsluiten in kaart. Vraag bij jachthavens naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een activiteit neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 93211 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij kermisattracties is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over pret- en themaparken voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
