| Werkzame personen | Sloopbedrijven (aantal) | Sloopbedrijven (%) | Overige afwerking van gebouwen (aantal) | Overige afwerking van gebouwen (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 2.250 | 86,4% | 2.270 | 79,1% |
| 2 personen | 160 | 6,1% | 300 | 10,5% |
| 3–4 personen | 60 | 2,3% | 140 | 4,9% |
| 5–9 personen | 45 | 1,7% | 100 | 3,5% |
| 10–19 personen | 55 | 2,1% | 35 | 1,2% |
| 20–49 personen | 30 | 1,2% | 20 | 0,7% |
| 50–99 personen | 5 | 0,2% | 5 | 0,2% |
| 100+ personen | 5 | 0,2% | 0 | 0% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In sloopbedrijven werkte bij 2.250 bedrijven één persoon. Bij overige afwerking van gebouwen zijn dat er 2.270. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 86,4 tegenover 79,1. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 2,3% en in de tweede rond 4,9%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde sloopbedrijven 2.540 bedrijven en overige afwerking van gebouwen 2.675. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +2,6% en +7,3%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 50 naar 45 en van 95 naar 100. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een opgeleverde opdracht.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij sloopbedrijven?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 43 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van betonvlechtersbedrijven (0,8%), het hoogste voor overige afwerking van gebouwen (3,5%). Bij 2 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 1,7% en bij 3 hoger. Met 1,2% komt metsel- en voegbedrijven het meest in de buurt van sloopbedrijven. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij overige afwerking van gebouwen met 2.870 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is metsel- en voegbedrijven met 1,2% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 4311 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 3% naar 2,1%. Over 2 jaar is het verschil -1 procentpunt, of gemiddeld -0,5 procentpunt per jaar. Bij overige afwerking van gebouwen ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 5,3% naar 3,7%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -5 en in de complete CBS-categorie om +65 bedrijven.
Kijk bij sloopbedrijven naar een klus waarvan de oplevering uitloopt en zet in je tweede gesprek juist een tweede bezoek aan dezelfde klant centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit opnemen, uitvoeren en opleveren bestaan. In het tweede breng je opnemen, uitvoeren en opleveren in kaart. Vraag bij metsel- en voegbedrijven naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een klus buiten de deur neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 4311 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij overige afwerking van gebouwen is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over sloopbedrijven voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
