| Werkzame personen | Winkels in schoenen en lederwaren (aantal) | Winkels in schoenen en lederwaren (%) | Drogisterijen (aantal) | Drogisterijen (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 405 | 39,7% | 425 | 45,5% |
| 2 personen | 235 | 23% | 150 | 16% |
| 3–4 personen | 195 | 19,1% | 160 | 17,1% |
| 5–9 personen | 115 | 11,3% | 130 | 13,9% |
| 10–19 personen | 35 | 3,4% | 35 | 3,7% |
| 20–49 personen | 15 | 1,5% | 20 | 2,1% |
| 50–99 personen | 5 | 0,5% | 5 | 0,5% |
| 100+ personen | 15 | 1,5% | 5 | 0,5% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In winkels in schoenen en lederwaren werkte bij 405 bedrijven één persoon. Bij drogisterijen zijn dat er 425. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 39,7 tegenover 45,5. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 19,1% en in de tweede rond 17,1%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde winkels in schoenen en lederwaren 930 bedrijven en drogisterijen 675. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +9,7% en +38,5%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 120 naar 115 en van 140 naar 130. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een betaalde bestelling.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij winkels in schoenen en lederwaren?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 47 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van winkels in kunstvoorwerpen (0,5%), het hoogste voor drogisterijen (13,9%). Bij 4 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 11,3% en bij 1 hoger. Met 9,4% komt winkels in herenkleding het meest in de buurt van winkels in schoenen en lederwaren. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij drogisterijen met 935 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is winkels in herenkleding met 9,4% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2024 en januari 2025?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 4772 tussen januari 2024 en januari 2025. De uitkomst ging van 12,3% naar 13,1%. Over één jaar is het verschil +0,9 procentpunt, of gemiddeld +0,9 procentpunt per jaar. Bij drogisterijen ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 21,2% naar 20,3%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -5 en in de complete CBS-categorie om +90 bedrijven.
Kijk bij winkels in schoenen en lederwaren naar een klant die tijdens het afleveren terugbelt en zet in je tweede gesprek juist een artikel dat retour komt centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit inkopen, adviseren en overdragen bestaan. In het tweede breng je inkopen, adviseren en overdragen in kaart. Vraag bij winkels in herenkleding naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een verkoopdag neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 4772 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij drogisterijen is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over winkels in schoenen en lederwaren voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
