| Werkzame personen | Eventcatering (aantal) | Eventcatering (%) | Restaurants, andere eetgelegenheden (aantal) | Restaurants, andere eetgelegenheden (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 24.270 | 89,9% | 10.170 | 30% |
| 2 personen | 1.520 | 5,6% | 6.315 | 18,6% |
| 3–4 personen | 565 | 2,1% | 6.140 | 18,1% |
| 5–9 personen | 380 | 1,4% | 6.605 | 19,5% |
| 10–19 personen | 175 | 0,6% | 3.355 | 9,9% |
| 20–49 personen | 60 | 0,2% | 1.115 | 3,3% |
| 50–99 personen | 15 | 0,1% | 155 | 0,5% |
| 100+ personen | 10 | 0% | 80 | 0,2% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In eventcatering werkte bij 24.270 bedrijven één persoon. Bij restaurants, andere eetgelegenheden zijn dat er 10.170. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 89,9 tegenover 30. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 2,1% en in de tweede rond 18,1%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde eventcatering 27.505 bedrijven en restaurants, andere eetgelegenheden 33.020. De verandering in het totale aantal is respectievelijk -1,9% en +2,8%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 400 naar 380 en van 6.440 naar 6.605. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een afgerond gastbezoek.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij eventcatering?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 4 activiteiten uit hoofdtak 56 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van eventcatering (1,4%), het hoogste voor restaurants, andere eetgelegenheden (19,5%). Van de 3 vergelijkingsbranches komt geen onder 1,4%. Zelfs kantines en contractcatering ligt met 5,3% op of boven het meetpunt voor eventcatering. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij restaurants, andere eetgelegenheden met 33.935 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is kantines en contractcatering met 5,3% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 5621 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 2,2% naar 1,6%. Over 2 jaar is het verschil -0,7 procentpunt, of gemiddeld -0,3 procentpunt per jaar. Bij restaurants, andere eetgelegenheden ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 19,9% naar 19,4%. De verandering van het totaal tussen oktober 2025 en oktober 2026 bedroeg -510 bedrijven. De telling van bedrijven met vijf tot en met negen mensen verschoof tegelijkertijd met -20. Daardoor veranderde de gekozen maatstaf van 1,5% naar 1,4%.
Kijk bij eventcatering naar een groep die gelijktijdig binnenkomt en zet in je tweede gesprek juist een wijziging vlak voor aanvang centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit voorbereiden, gasten ontvangen en afrekenen bestaan. In het tweede breng je voorbereiden, gasten ontvangen en afrekenen in kaart. Vraag bij kantines en contractcatering naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een dienst met gasten neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 5621 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij restaurants, andere eetgelegenheden is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over eventcatering voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
