| Werkzame personen | Verhuur van vakantiehuisjes (aantal) | Verhuur van vakantiehuisjes (%) | Kampeerterreinen (aantal) | Kampeerterreinen (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 1.870 | 59,8% | 935 | 42,6% |
| 2 personen | 850 | 27,2% | 680 | 31% |
| 3–4 personen | 230 | 7,4% | 290 | 13,2% |
| 5–9 personen | 90 | 2,9% | 145 | 6,6% |
| 10–19 personen | 35 | 1,1% | 75 | 3,4% |
| 20–49 personen | 35 | 1,1% | 50 | 2,3% |
| 50–99 personen | 5 | 0,2% | 15 | 0,7% |
| 100+ personen | 10 | 0,3% | 5 | 0,2% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In verhuur van vakantiehuisjes werkte bij 1.870 bedrijven één persoon. Bij kampeerterreinen zijn dat er 935. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 59,8 tegenover 42,6. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 7,4% en in de tweede rond 13,2%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde verhuur van vakantiehuisjes 2.835 bedrijven en kampeerterreinen 2.150. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +10,2% en +2,1%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 95 naar 90 en van 150 naar 145. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een afgerond gastbezoek.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij verhuur van vakantiehuisjes?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 55 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van overige logiesverstrekking (0%), het hoogste voor hotel-restaurants (14%). Bij 2 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 2,9% en bij 3 hoger. Met 2,1% komt hotels (geen hotel-restaurants) het meest in de buurt van verhuur van vakantiehuisjes. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij kampeerterreinen met 2.195 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is hotels (geen hotel-restaurants) met 2,1% de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2020 en januari 2022?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 55201 tussen januari 2020 en januari 2022. De uitkomst ging van 4,3% naar 3,6%. Over 2 jaar is het verschil -0,7 procentpunt, of gemiddeld -0,4 procentpunt per jaar. Bij kampeerterreinen ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 7,5% naar 7,6%. De subgroep en het totaal bewogen tussen oktober 2025 en oktober 2026 in tegengestelde richting. In de subgroep gaat het om -5 en in de complete CBS-categorie om +290 bedrijven.
Kijk bij verhuur van vakantiehuisjes naar een groep die gelijktijdig binnenkomt en zet in je tweede gesprek juist een wijziging vlak voor aanvang centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit voorbereiden, gasten ontvangen en afrekenen bestaan. In het tweede breng je voorbereiden, gasten ontvangen en afrekenen in kaart. Vraag bij hotels (geen hotel-restaurants) naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een dienst met gasten neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 55201 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij kampeerterreinen is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over verhuur van vakantiehuisjes voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
