| Werkzame personen | Restaurants (aantal) | Restaurants (%) | Eventcatering (aantal) | Eventcatering (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 persoon | 3.955 | 23,5% | 24.270 | 89,9% |
| 2 personen | 2.385 | 14,2% | 1.520 | 5,6% |
| 3–4 personen | 2.850 | 16,9% | 565 | 2,1% |
| 5–9 personen | 4.040 | 24% | 380 | 1,4% |
| 10–19 personen | 2.595 | 15,4% | 175 | 0,6% |
| 20–49 personen | 885 | 5,3% | 60 | 0,2% |
| 50–99 personen | 95 | 0,6% | 15 | 0,1% |
| 100+ personen | 30 | 0,2% | 10 | 0% |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Kies een vergelijkbare eenheid voor twee verschillende aantallen
In restaurants werkte bij 3.955 bedrijven één persoon. Bij eventcatering zijn dat er 24.270. Omgerekend per honderd bedrijven verandert de vergelijking in 23,5 tegenover 89,9. Kijk vervolgens naar drie of vier werkzame personen. In de eerste branche ligt hun aandeel rond 16,9% en in de tweede rond 2,1%. De relatieve verdeling maakt een kleinere bedrijfstak vergelijkbaar, zonder hem in aantallen groter te laten lijken dan hij is. Gebruik in je aantekeningen zowel de aantallen als de percentages.
Heeft de keuze voor een peildatum veel invloed?
Een jaar eerder telde restaurants 16.450 bedrijven en eventcatering 27.505. De verandering in het totale aantal is respectievelijk +2,4% en -1,9%. Voor de categorie met vijf tot en met negen personen veranderden de groepen van 3.985 naar 4.040 en van 400 naar 380. Staar je daarom niet blind op het totaalcijfer als je juist een ploeg van die omvang zou willen aansturen. Vraag bij beide richtingen een concrete beschrijving van een drukke dag én van de nazorg voor een afgerond gastbezoek.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij restaurants?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘aandeel bedrijven met vijf tot en met negen werkzame personen’. Hiervoor staan 5 activiteiten uit hoofdtak 56 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van eventcatering (1,4%), het hoogste voor restaurants (24%). Restaurants ligt met 24% aan de bovenkant van deze vergelijking. De meest nabije uitkomst is 15% bij fastfoodrestaurants, ijssalons etc. Ook qua omvang ligt fastfoodrestaurants, ijssalons etc het dichtst bij restaurants, met 17.095 tegenover 16.840 bedrijven. Daarmee vallen twee selectiecriteria hier samen.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 56101 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 25,8% naar 24,4%. Over 2 jaar is het verschil -1,4 procentpunt, of gemiddeld -0,7 procentpunt per jaar. Bij eventcatering ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 2,2% naar 1,6%. De verandering van het totaal tussen oktober 2025 en oktober 2026 bedroeg +390 bedrijven. De telling van bedrijven met vijf tot en met negen mensen verschoof tegelijkertijd met +55. Daardoor veranderde de gekozen maatstaf van 24,2% naar 24%.
Kijk bij restaurants naar een groep die gelijktijdig binnenkomt en zet in je tweede gesprek juist een wijziging vlak voor aanvang centraal. In het eerste geval kan je eigen rol vooral uit voorbereiden, gasten ontvangen en afrekenen bestaan. In het tweede breng je voorbereiden, gasten ontvangen en afrekenen in kaart. Vraag bij fastfoodrestaurants, ijssalons etc naar een voorbeeld met vergelijkbare taakverdeling voordat je concludeert dat de twee ondernemersrichtingen eenzelfde werkweek vragen.
Vragen voor het vervolg
- Welke onderdelen van een dienst met gasten neem je persoonlijk voor je rekening?
- Welk cijfer voor SBI 56101 zou je zelf opnieuw willen berekenen?
- Welke waarneming bij eventcatering is relevant voor jouw eigen plan?
Bronnen
Welke keuze verdient nader onderzoek?
Leg je vraag over restaurants voor. Vermeld welke grootteklasse en welke werkdag je in gedachten hebt.
